Safari v Keni – červená zem dávných předků
Keňa je zemí s dlouhou a barvitou historií. Stejně jako v nedaleké Etiopii, i tady byly nalezeny jedny z nejstarších zkamenělin lidských pozůstatků, a to sice homo habilis a homo erectus. Co z toho plyne? Už před dvěma a půl miliony let lidé věděli, kde hledat nádhernou přírodu plnou divoké zvěře, krajinu, která zahrnuje jak červené savany, tak deštné lesy nebo zasněžené hory. Safari v Keni je dnes možné v celkem 35 národních parcích, volně žijících zvířat je tu nepočítaně.
Pokud se vydáte na safari do Keni, jako bonus tu najdete také luxusní bílé pláže, které jsou prostě a jednoduše prázdné. Přitom keňské pobřeží nabízí širokou škálu komfortního zázemí, ať už jde o bydlení nebo nabídku nejrůznějších aktivit. Výlet na africké safari je tady povinností, tak neváhejte a podívejte se na nejlepší místa, kam jet na safari v Keni.
Co byste měli vědět o cestování na safari v Keni
Tak jste se možná konečně rozhodli – uděláte si výlet na africké safari a zažijete nefalšovanou divočinu. Než se vydáte vstříc novým dobrodružstvím, načerpejte užitečné informace o tom, co vás čeká a může potkat.
V Keni nikdy neprohloupíte, když se vydáte do NP Masaai Mara, kde se to hemží pakoni, zebrami, opicemi, antilopami a dalšími zvířaty, do NP Lake Nakuru, jehož doménou jsou nosorožci, plameňáci nebo třeba prasata bradavičnatá, do NP Amboseli, kde se vám v celé své kráse představí gepardi, supové, hyeny či šakalové, případně do Nairobi, kde si můžete užít společnost gazel, zeber, žiraf nebo hrochů.
Kolik bude takový výlet stát?
Pokud nechcete cestovat na vlastní pěst (v Africe takové cestování nemusí být úplně hračka), připravte si aspoň 25 tisíc Kč. Počítejte s výdajem za samotné safari, které vás s kompletním servisem vyjde zhruba na dalších 200 Euro (například v Amboseli).
V případě zájezdů s cestovní kanceláří all-inclusive, při nichž už se nebudete muset vůbec o nic starat, si připravte 70-90 tisíc Kč. Se specializovanými cestovními kancelářemi budete mít jistotu dokonale naplánovaného programu.
Kromě zvířat poznáte jinou přírodu i kmeny
Nedejte se mýlit, na safari se nejezdí jen za zvířaty, i když za těmi tedy především. K dalším lákadlům ale patří divoká a nespoutaná příroda sama o sobě. Komu by neučarovaly rozsáhlé savany a pro nás tak cizí flora?
A co víc – v některých národních parcích v Africe, kam se na safari jezdí, dodnes žijí kmeny takřka nezasažené civilizací. Nemají nejmenší tušení o tom, co je mobil nebo internet, dokonce neznají sirky a oheň rozdělávají tím nejprimitivnějším způsobem. Vyfotit se s nimi můžete, ale nebuďte zklamaní, když si vás nepustí blíž k tělu. Jsou takoví a možná díky tomu tu ještě jsou a žijí tak, jak žijí.
Děti domorodců jsou naučené, že od turistů mohou ledacos vyžebrat. Nemyslete si, že když obdarujete jedno dítko, bude klid. Nebude. Přijde dalších deset a vy byste museli mít srdce z kamene, abyste jim něco nedali. Pokud tedy nechcete z národního parku odjíždět jako žebráci, buďte nekompromisní od začátku až do konce.
Jaké očkování potřebujete
Nařízená nejsou žádná očkování, ale velmi doporučované je to proti žluté zimnici, žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfu, meningokoku, choleře a vzteklině. Největším rizikem je žlutá zimnice, proto očkování nepodceňujte.
Jak získat víza
Při vstupu na území Keni potřebujete platné vízum. Můžete ho zakoupit po přistání na letišti asi za 50 amerických dolarů, vízum na 7 dní stojí 20 dolarů. Vízum se dá i obnovit, a to na imigračních úřadech v Nairobi, Lamu, Kisumu a Mombase. K vízu musíte mít cestovní pas, který bude platit ještě půl roku po vašem plánovaném návratu z Keni. Nezapomeňte pasovou fotografii a doklad o rezervaci zpáteční letenky.