Safari v Africe – rady a informace
Nevíte si rady? Zajímá vás, jak nejlépe zvládnout safari v Africe a na co se připravit? Tím nejdůležitějším je hlavně zvolit správné roční období, kdy na safari do Afriky jet. Obecně platí, že zimní měsíce bývají pro pozorování zvěře vhodnější. Je tomu tak proto, že vegetace je v té době méně hustá a na zvířata je jednoduše lépe vidět.
Očkování
S dostatečným předstihem kontaktujte hygienicko-epidemiologickou stanici a informujte se na potřebná očkování. Do Afriky je nezbytné očkování proti žluté zimnici. Ostatní očkování jsou doporučená, nikoli nezbytná. Ačkoli po vás nemusí být mezinárodní očkovací průkaz vyžadován, je dobré, pokud si jej na cestu přibalíte.
Samozřejmostí by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Evropský průkaz vám v tomto případě opravdu stačit nebude. Pojištění by mělo krýt náklady na ošetření, hospitalizaci, léčení, výlohy na léky, nezbytné převozy apod. V případě úrazu nebo nákupu léků po vás bude požadována obvykle přímá úhrada. Veškeré doklady, faktury a účtenky ale uschovejte, pojišťovna vám po návratu výdaje proplatí.
Nezapomeňte si s sebou sbalit také lékárničku, která by měla obsahovat léky proti horečce, analgetika, léky na zastavení průjmu a na střevní dezinfekci, antihistaminika na zklidnění při poštípání, oční kapky, mast proti kožním mykózám, mast na hnisající rány, mast na otoky, obyčejné i pružné obinadlo, náplasti s polštářkem i bez, voděodolnou náplast, gely na spáleniny, dezinfekční sprej, teploměr, nůžky, jehlu a pinzetu.
- Proti čemu byste se měli očkovat, když pojedete na safari do Keni.
- Proti čemu byste se měli očkovat, když pojedete na safari do Jižní Afriky.
- Proti čemu byste se měli očkovat, když pojedete na safari do Tanzánie.
- Proti čemu byste se měli očkovat, když pojedete na safari do Botswany.
- Proti čemu byste se měli očkovat, když pojedete na safari do Zimbabwe.
- Proti čemu byste se měli očkovat, když pojedete na safari do Zambie.
- Proti čemu byste se měli očkovat, když pojedete na safari do Gabonu.
Oblečení
Sbalte si s sebou prodyšné oblečení z příjemných a zejména přírodních materiálů. Myslete na to, že v oblečené, které je ušité ze stoprocentních umělých vláken vám bude nepříjemné horko, a budete se potit. Volte proto oblečení prodyšné, nemačkavé, ideálně v barvách okolní přírody, což vás ochrání před poštípáním hmyzem a zároveň nebudete kontrastními barvami provokovat okolní zvěř.
Samozřejmostí jsou dlouhé kalhoty, trička s dlouhými rukávy, pevná a pohodlná obuv, ale i šátek přes hlavu nebo klobouk. Vydáváte-li se na expedici v chladnějších měsících, na noc volte teplejší oblečení. Ve výše položených destinacích totiž klesají teploty v noci na bod mrazu.
Kdy vyrazit
To, kdy se na safari vypravit je velmi individuální. Vždy záleží na tom, jaký program si na safari naplánujete ale i to, do jakého parku se vydáte. Drtivá většina turistů vráží na safari v období sucha, kdy jsou ale okolní teploty nepříjemně vysoké. Mají však možnost zahlédnout zvířata, která se během tohoto období soustřeďují u vodních napajedel a dalších vodních ploch.
Nutno podotknout, že právě v období sucha míří za safari zážitky nejvíce turistů, kteří mohou zvířata rušit. Pokud zamíříte do parku během období dešťů, turistů bude sice méně, na druhou stranu hrozí zhoršené podmínky pro jízdu terénem, takže se může stát, že se do některých lokací vůbec nedostanete.
Hlavní turistická sezóna začíná v afrických parcích v lednu a únoru. Další příhodné období pro návštěvu ale představují také letní měsíce červenec a srpen.
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Maasai Mara
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Lake Nakuru
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Amboseli
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Tsavo
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Lake Manyara
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Serengeti
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Ngorongoro
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Krugeruva parku
- Nejlepší období, kdy vyrazit do Chobe
- Nejlepší období, kdy vyrazit do delty Okavanga
Na jak dlouho
Počet dní, které věnujete prohlídce konkrétního národního parku, se liší dle jeho velikosti, lokality, ale i atrakcí, jež jsou součástí vybraného parku. U těch největších parků je ideální, pokud si zde zařídíte ubytování na více nocí (2 – 4 noci). Některá zvířata totiž můžete pozorovat ve dne, velké množství se však vydává na lov až po západu slunce. U menších parků stačí průzkumu 1 až 2 dny.
Fotografování
Nezapomeňte se na safari vybavit kvalitním fotoaparátem. Nemusíte za něj utrácet statisíce, krásné fotky můžete pořídit také se základní výbavou. Fotoaparát by měl být ale vybaven funkcemi pro focení v noci, kdy se většina zvířat vydává na lov. Ideální doba pro fotografování je od července do října.
Pokud jste přijeli do safari za jediným účelem – pořídit dokonalé fotky, nestěhujte se z jedné ubytovací kapacity do druhé. Nejen, že ušetříte peníze, ale také budete mít více času na pozorování zvířat a pořizování krásných fotek. ¨
Ideální také je, domluvit se na počtu lidí, s nimiž pojedete v autě a informovat se o počtu aut v koncesi. Ověřte si také, kdy se jednotlivé parky zavírají a kde jsou v daném parku nejlepší vyhlídky a čihadla.
Zároveň však mějte fotoaparát neustále po ruce, neschovávejte jej do batohu a pořiďte si na něj speciální obal nebo folii, která ho ochrání před prachem nebo poničením.
Bezpečnost
Ačkoli budete cestovat po rozlehlých parcích plných divokých zvířat, vaše bezpečnost bude zajištěna skrze zkušené průvodce, kteří vědí, jak se v případě nečekaných událostí zachovat a jak minimalizovat riziko jejich vzniku. Také od vás se ale očekává, že budete dodržovat a respektovat pravidla a nařízení, jež jsou se vstupem do národních parků neodmyslitelně spojená.
Do některých parků můžete vjíždět vlastním automobilem, někde je to striktně zakázáno a vstup do parku vám bude povolen pouze v koloně bezpečných automobilů s průvodcem. Vždy respektujte nařízení průvodce a automobil opouštějte pouze na místech k tomu vymezených a na nezbytně krátkou dobu.
Vyrazit s dětmi?
I a v Africe existují destinace a národní parky, které jsou přímo určené pro návštěvu rodin s dětmi. Vesměs ale doporučujeme objektivně zhodnotit stáří dítěte a jeho schopnosti. Projížďky po parcích jsou časově i fyzicky náročné a mnohdy se může stát, že žádné zvíře v průběhu několika hodin neuvidíte, což může menší děti nudit.
Myslete také na to, že během hlavní turistické sezóny panuje ve většině parků sucho, které doprovází vysoké teploty. Opět je tedy na zvážení každého rodiče, zda chce dítě těmto klimatickým podmínkám vystavovat či nikoli.
Pro ubytování vyberte kemp, který děti akceptuje a umí je odpovídacím způsobem zabavit. Obecně platí, že děti ve věku do 6 let by na safari jezdit neměly, protože je složité zajistit jejich bezpečnost. Děti nad 6 let jsou v mnoha kempech vítány a existují zde i speciálně vycvičení rangeři, stopaři a průvodci, kteří pro ně připraví zábavný program.
Vízum
Návštěvníci a turisté mohou získat víza na hranicích, k jejich vydání ale potřebují pas platný nejméně půl roku a hotovost (obvykle 50 USD). Vízum je pro turisty vyřízeno do třiceti minut. Myslete také na to, že v některých zemích po vás může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz, bez toho vám vízum neudělí. V některých státech také musíte vlastnit pouze bankovky vydané po roce 2006.
- Jak přesně získat vízum na safari do Keni
- Jak přesně získat vízum na safari do Jižní Afriky
- Jak přesně získat vízum na safari v Tanzánii
- Jak přesně získat vízum na safari v Botswaně
- Jak přesně získat vízum na safari v Zimbabwe
- Jak přesně získat vízum na safari v Zambii
- Jak přesně získat vízum na safari v Gabonu
Signál
V každé zemi je samozřejmě několik mobilních operátorů, jejichž SIM si můžete zakoupit a volání domů vás vyjde levněji, než s českou SIM kartou. Co se týče signálu, ten ale nemusí být všude kvalitní a dostatečný. V parcích a rezervacích je signál většinou pouze v okolí hlavní brány, v některých odlehlejších oblastech není signál vůbec.
Peníze
Na safari výlet budete potřebovat pouze menší obnos peněz. Většinu totiž zaplatíte už v ceně zájezdu. Peníze si pečlivě uschovejte a nikomu je nedávejte na odiv. Ideální je, pokud si celkovou částku rozdělíte do několika menších a ty schováte na různá místa. Všechny hlavní měny a cestovní šeky je možné směnit za místní měnu na letištích a v bankách. Myslete však na to, že v některých státech akceptují pouze bankovky vydané po roce 2006.