Safari v Jižní Africe – off road divočinou
I když je Tanzánie a Keňa destinací, kam se na safari v Africe jezdí nejčastěji, můžete jít vlastní cestou a zvolit o něco méně známá místa. Tím je třeba Jižní Afrika, i když národní parky bez turistů tu také nečekejte.
Co ale rozhodně musíte podniknout, ocitnete-li se v JAR, je návštěva některé z mnoha soukromých rezervací. V národních parcích se smí jezdit jen po vyznačených cestách, v parcích soukromých ale můžete zkusit i variantu „off-road“, kdy budete ve speciálním džípu s místním rangerem křižovat park a hledat všechna zvířata Velké pětky.
Tím nejznámějším národním parkem je pak Krugerův národní park. Je zároveň jedním z nejstarších i největších parků světa a zdejší safari je vyhlášené právě pro množství zvířat, které tu můžete spatřit.
Navštívit ho můžete celý rok, ale doporučuje se hlavně zimní období, kdy je vegetace řidší, takže zvířata jsou lépe vidět. Další tipy a praktické rady, jak nejlépe zvládnout safari v Africe, najdete na stránce Praktické informace.
Anebo vás více zajímá Safari v Keni? A co takhle Safari v Tanzánii?
Co byste měli vědět o cestování na safari
Cesty po safari jsou jednoduše nezapomenutelné. Na druhou stranu se mohou stát za určitých situací nepředvídatelné, ba i nebezpečné. Proto je dobré se na ně s větším předstihem připravit nejen fyzicky, ale i psychicky.
Nejdůležitější zásadou je dbát pokynů školeného průvodce, který má nemalé zkušeností s tím, jak se na safari chovat. Respektování pokynů průvodce po safari udělá z vašeho výletu nezapomenutelný zážitek (samozřejmě v tom dobrém slova smyslu). Nezbytné je ale také používat selský rozum a dodržovat bezpečnostní pokyny.
Během plánování safari počítejte s rozmary počasí, které se může v místě pobytu měnit jako na houpačce. Tomu byste samozřejmě měli přizpůsobit také vaše oblečení. Pořiďte si vzdušné a tělu příjemné kusy oděvu v neutrálních barvách. Vyvarujte se naopak nejrůznějším módním výstřelkům a atraktivním barevným kombinacím, které budou lákat hmyz.
A když už jsme zmínili hmyz, doplníme také, že je nezbytně nutné používat repelenty proti létavému a nepříjemně bodajícímu hmyzu. Samozřejmostí je i ochrana proti UV záření a dostatek tekutin, na jejichž doplňování nesmíte během prohlídek safari zapomínat. Pocit žízně je čistě subjektivní a v takto extrémních podmínkách velmi špatně odhadnutelný. Navíc samotná žízeň je již známkou prvotní dehydratace.
Kolik bude takový výlet stát?
Pokud si spočítáte, co doopravdy tvoří samotnou cenu safari, pak dojdete k několika nákladným položkám. Jednou z nich je vstup do safari, zapůjčení auta či jiného „přenášedla“, prostřednictvím kterého se budete po safari pohybovat, služby průvodce (objednává se obvykle pro celou skupinu) a v neposlední řadě i ubytování a zajištěné občerstvení. Obecně platí, že kempy a lodge umístěné v samotných parcích jsou mnohem dražší, než možnosti ubytování v blízkém či vzdáleném okolí.
Počítat samozřejmě musíte také s vízem a letenkou, která se může v hlavní sezóně vyšplhat i ke třiceti tisícům. Ve finále se tak dostanete k závratným částkám a ještě nemáte stoprocentní jistotu, že domluvené ubytování a prohlídky parkem „klapnou“ přesně podle vašich představ.
Efektivní variantou je v tomto případě oslovení cestovní kanceláře, která se na safari zájezdy dlouhodobě specializuje a má s místními průvodci, majiteli parků i ubytování výhodné smlouvy. Cena takového zájezdu se sice vyšplhá nad hranici sto tisíc za osobu, zážitky, které během safari načerpáte, vám však už nikdo nevezme. Navíc se nemusíte prakticky o nic starat, vše za vás vyřídí a domluví cestovní kancelář.
Takové safari „na klíč“ je v současnosti nejoblíbenějším způsobem, jak poznávat krásy a zákoutí té pravé africké divočiny.
Jaké očkování potřebujete
Před cestou není povinné žádné speciální očkování. Tuto informaci však doporučujeme ověřit několik týdnů či měsíců před plánovaným odletem. Vhodné také je, kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a zjistit, zda máte platná veškerá očkování, která jsou u nás povinná.
Pokud byste sem cestovali z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (např. (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů), budou po vás požadovat záznam o očkování proti této chorobě. Při příletu z Evropy anebo po více než šesti dnech od opuštění endemické oblasti, však již není očkování vyžadováno.
Cestovatelům, kteří míří do zdejších oblastí, však doporučujeme očkování proti žloutence typu A a B. Zvolit můžete samostatné vakcíny nebo jednu kombinovanou, která je očkována ve třech dávkách, přičemž dvě vám lékař píchne přímo před odjezdem.
Uvažte také očkování proti břišnímu tyfu. Očkování se provádí jednou dávkou, přičemž následná ochrana poté platí po dobu tří let. Zkontrolujte si též očkování proti tetanu, které je nutno obnovovat po deseti až patnácti letech.
Samozřejmostí by měla být i kontrola očkování povinných v ČR (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Pokud si nejste jistí, zda jste prošli obnovou vakcíny, poradit se můžete s ošetřujícím lékařem anebo lékařem centra Očkování a cestovní medicíny.
Jak získat víza
Cestovatelé s platným cestovním pasem, kteří do destinace cestují za turistickým či obchodním účelem, nepotřebují na pobyt do 90 dnů vízum. Pokud by byl váš pobyt delší, pak je potřeba kontaktovat zastupitelský úřad v JAR, kde vízum také opatříte.
Aktivní dovolená s „velkou pětkou“
Jihoafrická republika je pro dobrodružné safari doslova jako stvořená. Ačkoli vás zde pravděpodobně potrápí silná horka a teploty stoupající k závratným výšinám, jde o místo celé řady unikátů. Jedním z nich je například tzv. „Big five“ – čili velká pětka zdejších savan, pouští a pastvin.
Onou velkou pětkou je lev, leopard, slon, nosorožec a africký buvol – zvířata, jejichž trofejí si lovci v dobách ještě nedávných cenili ze všech nejvíce. Pokud jen jedinou zaškobrtli, jejich lov skončil katastrofou – avšak nikoli pro zvíře.
Dnes se již naštěstí v těchto lokalitách neloví, proto můžete krásu zdejší přírody a jejich dominant zažívat na vlastní kůži.
Přečtěte si více o safari v Africe
- Kam na safari s celou rodinou? V Jižní Africe budete spokojeni
- Legendární Zahradní cesta vede skrz jihoafrickou divočinu i malebným pobřežím
- Vlakem za slony a lvy – Expres Shongololo jezdí Afrikou již dvě desetiletí
- V Kamerunu najdete všechna kouzla Afriky na jednom místě
- Namibie nabízí cestovatelů, velmi netradiční zážitky
- Trekem za gorilami do srdce rwandské divočiny
- Hitem cestovatelů je Mosambik – turisticky neobjevená země s velkým potenciálem